פיתוח אב טיפוס

פיתוח אב טיפוס

מהו אב טיפוס?

אבטיפוס או בשמו הלועזי PROTOTYPE הוא מודל של מוצר, פטנט שמגלם בתוכו רעיון חדש והוא נוצר כדי לבחון את תפקוד המוצר, לזהות אם יש בו ליקויים, לשפר ולתקן אותו עד שהוא יתפקד בצורה ברמה הנחוצה. באמצעות אב הטיפוס אפשר ללמוד על הרעיון והמוצר ולשפר אותו, לפני שמושקע בו הרבה כסף לייצור ההמוני.

גם בנייה של חללים, מטוסים ועוד דורש אב טיפוס, אלא שזה נעשה בדגם מוקטן, כדי שניתן יהיה לבחון אותו ולתקן אותו אם יש צורך, וכמובן לא לפתח אב טיפוס בגודל של חללית אלא של חללית קטנה…

כמעט כל המוצרים המתקדמים בעולם שבו הטכנולוגיה כבר הייתה זמינה, התחילו בעצם מאב טיפוס. אגב התהליך של בחינת אב הטיפוס וזה קשור גם לסוגו, יכולים להתקיים במשך שנים, עד שהמוצר משביע רצון ומקבל את האישור הסופי לייצור המוני.

פיתוח אב טיפוס און הנדסה
פיתוח ייצור אב טיפוס און הנדסה

מי מבצע פיתוח אב טיפוס?

החברות העוסקות בתכנון, פיתוח אב טיפוס עד להפיכתו למוצר, כוללות מהנדסי ייצור ופיתוח. אליהם יש לפנות כדי לשתף אותם ברעיון, עד להוצאתו לפועל. בדרך כלל יש כמה שלבים עד שהרעיון הופך למוצר המוגמר וזה כאמור יכול גם לארוך שנים. אבל הרבה פעמים זה משתלם, גם מבחינה כלכלית וגם מבחינת החדשנות של הרעיון שיביא דבר חדש לעולם. זו יכולה להיות ניאגרה שמפעילה את עצמה ע"י דיבור, מברשת שיניים יחד עם משחה ועוד רעיונות שכדי ליישמם, ראשית דרוש אב טיפוס.

כל מוצר חדש בעולם התחיל כרעיון או כניצוץ אצל מישהו. דרושה אמונה גדולה מאוד אצל אותו אדם, כדי ללכת עם זה עד הסוף ולהאמין שההברקה שלו עשויה באמת לחדש בתחום מסוים ולהועיל למישהו.

יש בזה תחושת סיפוק עצומה שהמצאה הופכת למוצר יום יומי ועוזרת לאנשים לחיות.

מתי מתחיל ייצור אב טיפוס?

ייצור אב טיפוס מתחיל עם בניית תוכנית יחד עם מהנדסי החברה אליהם פניתם. החברה מכינה את תוכניות בניית אב הטיפוס ואחרי הפיתוח הראשוני שלו, הוא נכנס לבחינה של התפקוד שלו. ככה התחיל כל מוצר גדול, הוא התחיל כאב טיפוס. מטרתו של אב הטיפוס הוא לבחון האם הרעיון עובד גם בשטח, כלומר האם ניתן ליישם אותו. בבחינה של כל אב טיפוס, ניתן לגלות אי אילו בעיות, שלולא אב הטיפוס, לא ניתן היה לדעת עליהן מראש. מדובר בתקלה שמפריעה לפונקציונאליות של המוצר, "תוקעת" את רצף התפקוד שלו, פגם כלשהו בתכנון שגורם לך שאב הטיפוס לא מתפקד כצפוי, וממש בגלל זה עושים ייצור של אב טיפוס, לפני שהוא מיוצר בפס ייצור המוני.

כאשר מתגלות תקלות, משפרים את המוצר ובונים שוב אב טיפוס חדש עם השיפורים. יש לומר כי ייתכן ועד שאב הטיפוס יתפקד בצורה אופטימלית כמצופה מהמוצר אותו רוצים לייצר, יכולים לעבור כמה וכמה דגמים של אב טיפוס אשר משתפרים אחד אחרי השני עד שמצליחים להגיע לאב הטיפוס ממנו יוצרים את המוצר הסופי.

פיתוח אב טיפוס – עלויות ועוד

פיתוח אב טיפוס, מאפשר לבעל הרעיון יחד עם החברה המלווה את ייצור אב הטיפוס להבין מהו המוצר הסופי? מהן העלויות הנלוות לייצור שלו? והאם בסופו של דבר המוצר, תואם את הרעיון הראשוני.

הרבה פעמים יש לציין, מופסק כל התהליך של ייצור אב טיפוס שכן, כבר באמצע התהליך מתגלית תקלה שמונעת את היישום המתוכנן, ואז צריך להתחיל לחשוב, לתכנן ולבצע עיצוב מוצר מחדש אחר לגמרי לאור המסקנות.

כאשר בוחנים את אב הטיפוס כמה פעמים, יכולים להבין גם מה יהיו עלויות הייצור של המוצר הזה וכמה בסופו של דבר הוא יעלה לצרכן, ולבחון את כדאיות הייצור שלו.

שלב פיתוח אב טיפוס – זמנים

השלב הראשוני של פיתוח אב טיפוס יכול להיות קצר או ארוך, תלוי בסוג המוצר אתו רוצים לייצר. ככל שהוא מורכב יותר, גם שלב הפיתוח יהיה קצר, אבל אם מדובר על מכשיר או מוצר מורכב, זמן הפיתוח יכול לארוך זמן רב.

מעבר לבחינת דגם אב הטיפוס שנבנה, יעלו אצל בעל הרעיון והיזם שאלות כלכליות הקשורות לכדאיות ולרווחיות שלו מהמוצר שהוא מתכנן לייצר. החברה ההנדסית אליה הוא יפנה אשר תלווה אותו בכל שלבי ייצור ופיתוח אב הטיפוס, תצטרך לערוך יחד עמו חקר שוק ולהבין האם יש מקום למוצר כזה בשוק. האם יש כבר מוצר כזה? מה סיכויי ההצלחה שלו? האם הוא יצליח בשוק המקומי או הבינלאומי ועוד.

ראו גם: מהנדס מכונות | מעצב תעשייתי | ייעוץ הנדסי

שילום של תכנון הנדסי ועריכת מעגל במקום אחד

פיתוח הרעיון שלכם למוצר מוגמר

ביצוע תכנון בהתאם לתקנים

הכירו את מחלקות הייצור שלנו בסין

מוצר נולד מסקיצה ידנית ועד למוצר ממשי

לתיאום פגישת היכרות

יאללה אנחנו מדליקים קומוקום!